AIC
El. paštas
info@apicentras.lt
Apie mus Paslaugos Galerija English
AIC » Temos » Ekologinis ūkininkavimas » Apsauga nuo kenkėjų
Apsauga nuo kenkėjų
Augalų apsauga nuo kenkėjų ir ligų

Visus be išimties augalus kamuoja ligos ir kenkėjai, stipriai sumažinantys derlių bei jo kokybę.

Infekcines augalų ligas sukelia įvairūs mikroorganizmai: virusai, mikoplazmos, bakterijos, laibagrybiai ir grybai, esantys augale arba ant jo ir mintantys jo medžiagomis. Daug ligų sukėlėjų (vaisių rudojo puvinio, miltligės, moniliozės, šviesmargės, degligės, rudmargės ir kt.) žiemoja nuokritose, todėl jas būtina surinkti ir sunaikinti.

Augalams kenkia šliužai, erkės, kirmėlės, įvairūs graužikai ir kiti gyvūnai, tačiau gausiausia augalų kenkėjų grupė – vabzdžiai, o ypač jų lervos, kurios labai intensyviai maitinasi. Vabzdžių pažeidimus galima suskirstyti į 2 grupes: graužiančiųjų ir duriančiųjų – siurbiančiųjų. Pirmos grupės pažeidimams būdinga išgraužti visi lapai ar jų minkštimas, augalų organuose išgraužtos ertmės. Antro tipo pažeidimus galima atpažinti iš pakitusios augalo spalvos, be to, iščiulpti lapai raukšlėjasi, krypsta ūgliai, atsiranda išaugos. Pastarieji vabzdžiai pavojingi dar ir tuo, kad perneša infekcines ligas. 

Įprastomis meteorologinėmis sąlygomis bei nenaudojant sintetinių augalų apsaugos priemonių, kenkėjų gausumą sureguliuoja naudingi organizmai. Tačiau netipinėmis sąlygomis ši natūrali pusiausvyra suyra ir kenkėjai pridaro daug žalos. Netaikant augalų apsaugos priemonių, augalai prastai auga ir dera, derliaus nuostoliai palankiomis žalingiems organizmams sąlygomis sudaro net iki 50%. Norint to išvengti, būtina kovoti su augalų kenkėjais ir ligomis.

Augalams apsaugoti naudojami įvairūs metodai: agrotechninis, mechaninis, cheminis ir biologinis. Šie metodai papildo vienas kitą, todėl norėdami išlaikyti sveikus, derlingus augalus, būtinai naudokite kompleksiškai visus būdus, išskyrus cheminį (vartojant sintetinius pesticidus).


Agrotechninis metodas

Tai vienas seniausių ir geriausių augalų apsaugos būdų. Juo siekiama padidinti augalų atsparumą ligoms – imunitetą, sudaryti nepalankias sąlygas žalingiems organizmams vystytis arba net tiesiogiai juos sunaikinti.

Pagrindinės ir būtinos jo priemonės yra šios:

 • atsparios kenkėjams bei ligoms veislės;
 • geros sėklos, savalaikė sėja;
 • tinkamas augalas tinkamoje vietoje;
 • tinkama sėklos norma, augalų išretinimas;
 • geras žemės dirbimas;
 • tinkamas tręšimas;
 • piktžolių naikinimas;
 • sėjomaina;
 • gera kaimynystė.

Rinkitės Lietuvos selekcininkų išveistas augalų veisles – jos labiau nei užsienietiškos pritaikytos lietuviškam klimatui: augalai geriau augs ir bus atsparesni kenkėjams bei ligoms. Sužinokite, kokius augalus rekomenduoja auginti Valstybinis augalų veislių tyrimo centras, ir tuo vadovaukitės.

Augindami bulves, rinkitės nematodams ir marui atsparias veisles: ankstyvąsias – 'Izora', 'Žukovskij rannij', 'Venta', 'Fresko', 'Vokė', 'Sante', 'Ausonia', 'Dietskoselskij', 'Vaiva', 'Goda', vidutinio ankstyvumo – 'Nida', 'Mirta', vidutinio vėlyvumo – 'Vilija', 'Vilnia', 'Raja', vėlyvąsias – ‘Lasunok'. Ištirta, kad bulvių veislės 'Aistės', 'Mėta' yra atsparios nematodams, o veislės 'Albatros', 'Aistės', 'Cosmos', 'Tomba', 'Apart' – atsparios marui.

Daugiamečių žolių veislių, skirtų vejoms, 2003 metų kompleksinis įvertinimas parodė, kad pačios gyvybingiausios yra pievinės miglės ‘Conni’, raudonojo eraičino ‘Carina’, ‘Raymond’, ‘Simone’ ir daugiametės svidrės ‘Sakini’ veislės.

Kad augalai būtų atsparūs ligoms, beicuokite sėklas:

 • kalio permanganatu: 3 g/10 l vandens, palaikykite sėklas tirpale 20 min. – apsaugo nuo grybinių ligų;
 • ramunėlėmis: 150 g sausos masės/10 l vandens, palaikykite 30 min.;
 • česnakais: 25 g sumaltų česnakų užpilkite 100 ml vandens, palaikykite sėklas apie valandą. Vėliau nuplaukite vandeniu;
 • temperatūra: mirkykite sėklas 10 val. 30°C ir 10 min. 50°C temperatūros vandenyje – apsaugo nuo bakterinių ligų;
 • medžių pelenais: sumaišyti sėklas su lapuočių (geriausia ievos) pelenais.

Sėkite ir sodinkite tik sveikas, ligomis ir kenkėjais neužkrėstas sėklas ir augalus. Svogūnėlius nusipirkite kuo anksčiau, kol nepradėjo dygti. Pažiūrėkite, kad būtų sveiki, su kietomis viršūnėmis (iš jų kalsis daigas), be pažeidimų, suminkštėjimų, ne mažesni nei vidutiniai. Įsigytus sausus svogūnėlius reikia sodinti kuo greičiau. Jeigu juos sausus laikėte per jų ramybės periodą, tai pasodinkite dar nespėjusius sudygti, prieš tai patręškite organinėmis medžiagomis.

Augalus sodinkite tinkamu laiku. Paankstinus sėją augalai gali nukentėti nuo šalnų, uždelsus – nuo kenkėjų antplūdžio. Nesodinkite giminingų augalų toje pačioje vietoje kelis metus iš eilės, palaikykite gerą dirvožemio derlingumą. Auginkite augalus jiems tinkamose vietose, gerai prižiūrėkite (retinkite, laistykite, genėkite, saugokite nuo šalnų ir t. t).

Būtinai ravėkite piktžoles – jos dažnai serga tomis pačiomis ligomis kaip ir kultūriniai augalai, todėl padeda plisti ligoms bei kenkėjams. Be to, ligų sukėlėjai ir kenkėjai dažnai ramų prieglobstį žiemai randa būtent piktžolėse.

Mechaninis metodas

Priemonės:  
 • nesveikų augalų šalinimas;
 • derliaus liekanų naikinimas;
 • augalų kenkėjų surinkimas ir sunaikinimas.

Būtinai išraukite pirmuosius sergančius augalus – taip sutrukdysite infekcijai plisti į sveikuosius. Šalinkite ligotas medžių, krūmų šakas, kitas augalų dalis.

Visada surinkite ir sunaikinkite nukritusius lapus, vaisius, mumijas, derliaus liekanas Jie – kenkėjų ir ligų sukėlėjų židiniai ir daugelio jų žiemojimo vieta. Pavasarį, atšilus orui, kenkėjai ir ligos išplinta ir vėl puola augalus.

Primityviausias, bet veiksmingas kovos su kenkėjais būdas – jų surinkimas rankomis ar kokiais nors įrankiais.

Kai kuriuos kenkėjus (straubliukus, vaisėdžių, grambuolių vikšrus) galima sugauti nukrėtus nuo medžių ant patiestos polietileno plėvės, audeklo (darykite tai vėsesniu, iki 10ºC oru).

Besiritančias vaisėdžių lervas (praėjus dviem savaitėm po vaismedžių žydėjimo) nuo medžių nupurškite vandens srove (kas 4 diena 4 kartus).

Dieną besislapstantiems kenkėjams (auslindoms, vėdarėliams, šimtakojams) gaudyti padarykite dirbtines slėptuves. Gėlių vazonėlį prikimškite šieno ar drėgnų skudurų, apverskite jį ir pamaukite ant atramos – tokią „slėptuvę“ greitai suras kenkėjai.

Aplink šliužų ir sraigių pamėgtus augalus pabarstykite durpių ar rupiai sutraiškytų kiaušinių lukštų – minėti kenkėjai niekaip neperlips. Verta atsiminti, kad šliužai yra ir naudingi: jie sugraužia pūvančius augalus ir taip valo dirvą.

Kopūstinius baltukus baidykite vizualiomis priemonėmis: – išdžiovintus, kuo sveikesnius kiaušinių lukštus užmaukite ant kopūstų lysvėse prismaigstytų pagaliukų.

Cheminis metodas

Tai augalų kenkėjų, ligų ir piktžolių kontroliavimas naudojant chemines medžiagas – pesticidus. Seniau buvęs itin populiarus kovos būdas, leidęs staigiai sumažinti kenkėjų skaičių. Laikui bėgant paaiškėja vis daugiau neigiamų šio metodo savybių ir jo naudojimas stipriai mąžta. Pesticidų naudojimas gali būti kenksmingas žmonėms, gyvūnams, užteršti vandens telkinius, dirvožemį bei gruntinius vandenis. Be to, kenkėjai gana greitai įgyja atsparumą pesticidams ir jie tampa neveiksmingi, kaskart reikia didinti jų kiekius. Ekologiškai ūkininkaujant draudžiama naudoti sintetinius pesticidus.

Jeigu būtina, augalų apsaugai (ekologiškai ūkininkaujant) gali būti naudojamos šios cheminės medžiagos:

 • vario junginiai (vario hidroksidas, vario oksichloridas, vario oksidas, Bordo mišinys) – naikina grybus;
 • kalio permanganatas – naikina erkes, grybus (tik vaismedžiams, vynuogėms);
 • kalcio siera – naikina erkes, vabzdžius, grybus (tik vaismedžiams, vynuogėms žiemos metu);
 • etanolis – naikina vabzdžius;
 • soda – naikina grybus, erkes;
 • skystas muilas (riebiųjų rūgščių kalio druska) – naikina vabzdžius.

Biologinis metodas

Šis apsaugos būdas už cheminį pranašesnis kadangi nekenkia žmonėms, naudingiems gyvūnams, taip pat neužteršia aplinkos. Biologiniu metodu prieš kenkėjus ir ligas kovojama pasitelkiant natūralius jų priešus – parazitus, entomofagus (grobuonis), vabzdžių ligų sukėlėjus, pesticidinių savybių turinčius augalus ir t. t.

Priemonės:

 • laboratorijose užaugintų kenkėjų priešų ir parazitų panaudojimas;
 • kenkėjais mintančių gyvūnų globa;
 • biologinės kilmės preparatų naudojimas;
 • kenkėjus viliojančių priemonių naudojimas;
 • kenkėjus atbaidančių priemonių naudojimas;
 • pesticidinių savybių turinčių augalų panaudojimas;
 • augalų panaudojimas kenkėjams atbaidyti.

Naudingi vabzdžiai gali būti auginami laboratorijose ir pavasarį išleidžiami į šiltnamius, rečiau į laukus. Šiuo metu Lietuvoje nėra įmonių, užsiimančių kenkėjų priešų auginimu laboratorijose prekybai. Vietiniam naudojimui bendrovė „Pagirių šiltnamiai“ augina parazitinius plėviasparnius Encarsia formosa, parazituojančius baltasparnius, plėšrias erkes Phytoseijulus persimilis, naikinančias voratinklines erkutes. Kartais, esant jų pertekliui, parduoda. Todėl, jei norite įsigyti žalingus vabzdžius naikinančių entomofagų arba parazitų, kreipkitės į įmones, prekiaujančias iš užsienio atsivežtais organizmais.

Tačiau geriausia – sudarykite pastovias palankias sąlygas vietiniams entomofagams vystytis soduose, nenaudokite pesticidų, kurie pražudo ir naudingus vabzdžius. Nenusivilsite! Daug suaugusių vabzdžių yra plėšrūs ir naikina kitus. Pvz., boružės lervai išsivystyti reikia 60–100 amarų arba 250–300 jų lervų. Daug kenkėjų sunaikina parazitiniai plėviasparniai. Juos pritrauksite pasodindami jų mėgstamus nektarinius augalus: facelijas, krapus, grikius, barkūnus ir kt. Globokite naudingus sodo gyvūnus. Paukščiai – vieni iš geriausių pagalbininkų kovojant su kenkėjais. Ypač daug kenkėjų jie išnaikina maitindami išsiritusius paukščiukus. Kad būtų mažiau kenkėjų, pastatykite sode bent kelis inkilus zylėms, varnėnams. Neužmirškite šaltomis ir snieguotomis žiemomis palesinti paukščių, kad jie nežūtų iš bado. Jūsų draugai yra: vabzdžiaėdžiai žinduoliai (kurmiai, ežiai, šikšnosparniai, kirstukai...), varliagyviai (varlės, rupūžės...), paukščiai (gegutės, geniai, varnėnai, zylės, lipučiai...), ropliai (driežai, žalčiai...), voragyviai (grobuonės erkės, vorai..), kai kurios apvaliosios kirmėlės (nematodai...), vabzdžiai (boružės, žygiai, žirgeliai, amariniai vyčiai, kai kurios blakės, gumbauodžiai, trichogramos, auksaakės, žiedmusių lervos...).

Ekologiniame ūkyje augalai gali būti saugomi augalinės, gyvulinės kilmės arba pagamintais iš mikroorganizmų preparatais. Lietuvoje galima įsigyti biologinį preparatą „Mycostop“ (pagamintą iš mikroorganizmų Streptomyces griseoviridis); jis padės kovoti su grybų sukeltais agurkų, pomidorų, ankštinių pipirų ir dekoratyvinių gėlių pilkuoju ir šaknų puviniais šiltnamiuose. Kitas Lietuvoje parduodamas biologinis preparatas – „NeemAzal“ (ekstrahuotas iš Azadirachta indica medžio), skirtas šiltnamiuose augančių dekoratyvinių, vegetatyviniam dauginimui ar sėkliniams augalams apginti nuo amarų, tripsų, baltasparnių, voratinklinių erkių. Taip pat jis naikina kopūstų baltukus ir pelėdgalvius. Abu minėti preparatai įtraukti į Valstybinės augalų apsaugos tarnybos leistinų pesticidų sąrašą ir vartojami ekologiškai ūkininkaujančiųjų.

Ekologiškai ūkininkaujant tinkami vartoti ir kiti mikrobiologiniai preparatai: “Fitoverm”, bitoksibacilinas. Pirmasis skirtas kolorado vabalams, musėms, drugių vikšrams, pjūkleliams, voratinklinėms erkėms naikinti. Antrasis naikina voratinklines erkes, tripsus šiltnamyje.

Jeigu nusprendėte pasinaudoti minėtais biologiniais preparatais, įdėmiai perskaitykite instrukciją ir tiksliai ja vadovaukitės vartodami.

Dar vienas kenkėjų žalos mažinimo būdas – priviliojimas į gaudykles ir sunaikinimas. Tam panaudojamos medžiagos, traukiančios organizmus. Savo sode galite išbandyti šiuos būdus:

 • Sraiges ir šliužus vilioja alaus kvapas. Į indelį pripilkite alaus ir įkaskite jį į žemę taip, kad kraštas sutaptų su dirvos paviršiumi ir šliužai galėtų patekti į vidų.
 • Gaudykite vaisgraužius masalu, pagamintu iš džiovintos duonos, užpiltos pasaldytu vandeniu. Ši mišinį supilkite į įvairius indelius ir pakabinkite ant medžių – rūgimo kvapas vilioja drugelius ir jie įkrenta į gaudyklę. Taip darykite tol, kol bus drugelių.

Spąstus su kenkėjais surinkite ir sunaikinkite.

 
Doirani