Vaikų ekologinis švietimas

Projektas „Vilniečių ekologinio sąmoningumo didinimas ir įtraukimas į aplinkos apsaugos veiklas”

Projektas skirtas Vilniaus ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikams bei darželių pedagogams, tačiau neabejotinai projekto naudą pajus ir visa vilniečių bendruomenė.

Pagrindinis dėmesys šiame projekte skiriamas vabzdžių apdulkintojų apsaugai. Juk vabzdžiai apdulkintojai yra įvairi ir plačiai paplitusi žemės biologinės įvairovės dalis, atliekanti ekosistemose gyvybiškai svarbias apdulkinimo funkcijas. Vertinama, kad net apie 75 proc. pagrindinių pasaulio maistinių kultūrų ir 85 proc. laukinių augalų priklauso nuo apdulkinančių vabzdžių. Deja, vabzdžių apdulkintojų populiacijas itin mažina sparčiai besiplečiantys miestai ir buveinių praradimas, intensyvus ūkininkavimas bei pesticidų naudojimas, klimato kaita ir invazinių rūšių plitimas. Moksliniai tyrimai rodo, kad laukinių vabzdžių apdulkintojų populiacijos labai sumažėjo per pastaruosius kelis dešimtmečius visoje Europoje.

Retas vilnietis susimąsto apie apdulkintojų svarbą mieste: kad šie vabzdžiai yra būtini sveikai ir gyvybingai aplinkai užtikrinti: užtikrina augalų dauginimąsi, laukinių gyvūnų išlikimą sudarydami sąlygas rasti maisto (pvz., uogų, vaisių, sėklų), net kuriant miesto daržus be šių vabzdžių neverta tikėtis gero derliaus. Akivaizdu, kad nesuprantant apdulkintojų svarbos, neįmanoma sudaryti sąlygų jų išsaugoti, todėl būtina didinti vilniečių ekologinį sąmoningumą, atsakomybės jausmą ir suteikti žinių, ką galime ir turime daryti, kad išsaugotume šiuos gyvybiškai svarbius vabzdžius Vilniuje.


Projekto metu planuojamos edukaciniai žygiai darželinukams, stalo žaidimo ir knygelės leidyba, konkursai ir Aplinkos dienos šventė.

Projekto partneris – Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcija.

Tai Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamas visuomenės aplinkosauginio švietimo projektas.