Naujienos

Dėmesio! Dar vienas konkursas su daug prizų

Turime jums puikių žinių, vasara jau baigėsi, bet įamžinę prisiminimus ir dalyvaudami kūrybinių plakatų konkurse „Gyvybės pilnos Vilniaus pievos“ galite laimėti daug prizų - sferinio kino seansus, vabzdžių namelius ir knygas apie gamtą.

Kviečiame dalyvauti visus Vilniaus miesto ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų grupių kolektyvus – vaikučius ir jų pedagogus!

Susidomėjote? Ką reikės daryti?

Pasitelkus savo kūrybiškumą, parengti kūrybinį plakatą, kurio matmenys neturi viršyti A2 formato. Jūsų vaizduotei paliekame visišką laisvę. Galite naudoti įvairias piešimo priemones ar netgi gamtines medžiagas. Konkurso nuostatus rasite čia.

Kai plakatas bus paruoštas, nufotografuokite ir fotografiją atsiųskite mums, ir susitarsime kaip perduosite plakatus parodai.

Plakatų konkursas vyks iki spalio 31 dienos, o nugalėtojus skelbsime lapkričio 10 d.

Su nekantrumu lauksime jūsų darbelių bei linkime kūrybiškų minčių! Jūsų lauks daug šaunių prizų.

Kviečiame mažuosius vilniečius į gamtines edukacijas

Prasidėjus Naujiems mokslo metams kviečiame mažuosius vilniečius, darželinukus ir pradinukus, kartu su tėveliais į gamtines edukacijas Verkių regioniniame parke. Edukacijų metu aplankysime Verkių dvarvietės parką, susipažinsime su gamtinėmis vertybėmis Pavilnių ir Verkių regioninių parkų Lankytojų centre, dalyvausime viktorinoje ir smagiai leisime laiką.

Susitikimai vyks rugsėjo 10 d. ir 17 d.

Registracijos detalės skelbiamos Aplinkosaugos informacijos centro FB paskyroje https://www.facebook.com/apicentras.

Renginys yra visuomenės aplinkosauginio švietimo projekto „Vilniečių ekologinio sąmoningumo didinimas ir įtraukimas į aplinkos apsaugos veiklas“ dalis. Projektą finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė. Projektą įgyvendina Aplinkosaugos informacijos centras, edukacijas remia Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcija.

Susipažinkime su KAMANĖMIS -

kailiniuotomis bičių giminaitėmis

Bitės (tarp jų ir kamanės, priklausančios bitinių antšeimiui) yra patys svarbiausi augalų apdulkintojai Europoje. Medų nešančios bitės auginamos dėl medaus, aviliuose, todėl jas labiau pažįstame ir apie jas daugiau žinome. Tuo tarpu jų kailiniuotos giminaitės kamanės yra laukinės, todėl mums jų gyvenimas yra paslaptingesnis.Kamanės labai reikalingos gamtai. Jos apdulkina daug augalų, kurių neapdulkina bitės, be to, skraido ir lietingomis, apsiniaukusiomis dienomis, kai bitės neskraido. Tad praskleiskime paslapties šydą ir susipažinkime su kamanėmis, štai keletas įdomių faktų:
  • Kamanės – stambūs ir labai plaukuoti bičių šeimos vabzdžiai, turintys ilgą straubliuką.
  • Kamanės paplitusios visame pasaulyje, jų žinoma apie 500 rūšių. Iš visų bitinių vabzdžių jos pačios atspariausios šalčiui ir gali gyventi net poliariniuose kraštuose, kur tik yra žydinčių augalų.
  • Kamanės – bendruomeninis vabzdys, gyvenantis šeimomis lizduose. Pievose jos dažnai renkasi senus paukščių lizdus ar pelėnų, kurmių urvelius, miškuose apsigyvena medžių drevėse, išpuvusiuose kelmuose ar po samanomis.
  • Kiekvienas lizdas turi savo motinėlę – karalienę. Nuo pavasario iki rudens motinėlės gyvena su savo dukterimis – darbininkėmis, kartais netgi iki 400 kamanių viename lizde. Patinai atsiranda tik vasaros pabaigoje, lizduose jie nedirba, o apvaisinę pateles, žūsta.
  • Žiemą išgyvena tik jaunos, apvaisintos motinėlės. Jos lenda į žemę, plyšius, ir ten pramiega iki pavasario. Kiti lizdo vabzdžiai rudenį žūva. Pramiegojusios žiemą, pavasarį motinėlės keliasi ir ieško vietos lizdui įkurti, kuriame deda kiaušinius naujai šeimai sukurti.
  • Kamanės dažniausiai gelia tik gindamos savo lizdą, arba jei kas nors jas suspaudžia, bet ir tai ne visada.
  • Savo storų kailinukų dėka kamanės palaiko palankią kūno temperatūrą, todėl skraido ir vėsų rytmetį, ir apsiniaukusiu oru.
  • Kamanės turi 5 akis. Dvi didelės akys galvos priekyje, vadinamos sudėtinėmis, padeda matyti spalvas ir užfiksuoti judesį. Tai naudinga, kai kamanė nori nusileisti ant vėjo linguojamo žiedo. Trys paprastos akys padeda kamanei matyti saulės šviesą net apniukusią dieną ir taip padeda naviguoti tarp lizdo ir žiedų.
  • Kamanės – puikios apdulkintojos – jos plaukuotos, tad prie jų lipte limpa žiedadulkės! Įdomu, kad kamanių kojos turi kvapą, leidžiantį kitoms kamanėms žinoti, kad žiedas jau aplankytas.
  • Europoje itin populiari žeminė kamanė (Bombus terrestris) yra "įdarbinta" daugybėje pasaulio šalių šiltnamių. Pvz Japonijoje svarbi pomidorų derliui, deja, patekusi į natūralią aplinką ji pradėjo konkuruoti su vietinėmis bitėmis, išstumdama jas, todėl paskelbta invazine rūšimi.
Intensyvus žemės ūkis, vis didėjantys monokultūrų laukai, mažėjančios natūralios pievos veikia kamanes, - tose vietovėse jos neturi kur gyventi ir kuo misti. Be to, kamanėms, kaip ir kitiems vabzdžiams apdulkintojams, itin didelę žalą daro pesticidų naudojimas.Sukurkime salygas kamanėms gyventi! Svarbiausia ko reikia kamanėms – nepertraukiamo medingų augalų žydėjimo nuo ankstyvo pavasario iki rudens ir saugios vietelės lizdui. Kamanės, kaip ir visi vabzdžiai apdulkintojai, itin mėgsta laukines gėles, tad, jeigu dalį sklypo skirsite natūralioms pievoms žydėti, džiaugsitės kamanių kaimynyste. Norėdami suteikti maisto kamanėms pasodinkite ramunių, nasturtų, jurginų, ežiuolių ir raudonųjų dobilų – jie labai mėgstami kamanių.Mėgstate prieskonines žoleles? Kamanės irgi jas mėgsta! Sodinkite rozmarinus, čiobrelius, laiškinius česnakus, šalavijus, mairūnus, raudonėlius – jie ne tik paskanins jūsų pietus, bet ir suteiks gyvybiškai svarbaus nektaro ir žiedadulkių kamanėms.Straipsnis parengtas įgyvendinant Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamą visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Vilniečių ekologinio sąmoningumo didinimas ir įtraukimas į aplinkos apsaugos veiklas“.

Fotografijos iš https://www.bumblebeeconservation.org


Prasidedantis projektas skatins aktyviai dalyvauti anglies pėdsako kompensavimo mechanizmuose

Pelkių apsaugos ir atkūrimo fondas, kartu su Aplinkosaugos informacijos centru, dalyvavo nacionalinių nevyriausybinių organizacijų institucinio stiprinimo projektų finansavimo 2022 metams atrankos konkurse. Mūsų paraiška buvo puikiai įvertinta, tad projekto „Aplinkosauginių NVO pajėgumų didinimas, siekiant efektyviai dalyvauti anglies pėdsako kompensavimo mechanizmų diegimo ir taikymo procesuose Lietuvoje” įgyvendimui buvo skirta 53255,64 EUR suma.

Pagrindinis projekto tikslas – sustiprinti Lietuvos aplinkosauginių NVO gebėjimus efektyviai dalyvauti anglies pėdsako kompensavimo mechanizmų diegimo ir taikymo procesuose Lietuvoje, tokiu būdu kuriant schemas, užtikrinančias NVO veiklos ir finansinį tvarumą bei verslo įsitraukimą į gamta pagrįstų sprendimų įgyvendinimą ne tik mažinant šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimus, bet ir skatinant jų absorbciją, didinant prisitaikymą prie klimato kaitos bei saugant biologinę įvairovę.

Šis projektas finansuojamas iš NVO fondo lėšų. Sprendimas skirti lėšas buvo priimtas liepos 22 d. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kanclerio potvarkiu Nr.A3-89.

Piešinys: Carbon Footprint H.G. HartWell

Skelbiame fotokonkursą „Vilniaus gamta ir vaikai“

Atėjo vasara ir atostogos. Įspūdingiausius momentus įamžinsime fotografijose. O mes skelbiame fotokonkursą „Vilniaus gamta ir vaikai“ ir kviečiame dalyvauti, dalintis savo fotografijomis.

Konkurso tikslas - skatinti vaikus ir jų šeimas tyrinėti gamtą, ugdyti visuomenės gamtamokslinę kompetenciją, padėti pamatyti gamtos grožį ir suprasti gamtos reikšmę, atskleisti Vilniaus miesto gamtos grožį bei įvairovę ir jį populiarinti.

Konkurse kviečiami dalyvauti Vilniaus miesto ikimokyklinio ir priešmokyklinio, pradinio ugdymo įstaigų ugdytiniai, jų tėvai, pedagogai ir kiti šių įstaigų bendruomenių nariai, grupės ar visa bendruomenė.

Konkursui siunčiamos skaitmeninės fotografijos. Nuotraukų formatas – JPG, dydis neturi viršyti 8 MB. Vienas autorius (ar grupė) gali teikti ne daugiau 3 fotografijų. Nuotraukos failo pavadinamas sudaromas iš jos autoriaus vardo pirmosios raidės ir pavardės (pvz., vpavardenis), jei teikiamos kelios nuotraukos, pridedamas numeris (pvz., Vpavardenis_1). Laiške/anketoje prašome nurodyti fotografavimo datą ir trumpą fotografuotos vietos aprašymą.

Nuotraukos ir užpildyta dalyvio anketa siunčiamos el. paštu apicentras@gmail.com iki 2022 m. rugsėjo 15 d. Nugalėtojai bus paskelbti š. m. spalio 3 d., per Pasaulinę buveinių dieną.

Visi konkurso dalyviai bus apdovanoti padėkos raštais, kurie bus išsiųsti dalyvio anketoje nurodytu el. paštu; įdomiausių, originaliausių nuotraukų autoriai – diplomais ir dovanėlėmis.

Įdomiausios nuotraukos bus talpinamos Aplinkosaugos informacijos centro ir Vilniaus miesto savivaldybės interneto svetainėse aplinka.vilnius.lt arba vilnius.lt.

Konkursą organizuoja Aplinkosaugos informacijos centras ir Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris.

Konkursas organizuojamas įgyvendinant Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamą visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Vilniečių ekologinio sąmoningumo didinimas ir įtraukimas į aplinkos apsaugos veiklas“.

Konkurso nuostatus rasite čia.