Norint išsaugoti vabzdžius apdulkintojus svarbūs ne tik politikų sprendimai, bet ir paprastų žmonių žinios apie aplinką, jos supratimas ir kasdieninės aplinką tausojančios veiklos. Štai keletas nedidelių žingsnių, kurie gali reikšmingai įtakoti vabzdžių apdulkintojų gausą:
1. Jei turite galimybę, šalia namų pasodinkite žydinčių augalų. Svarbiausia, ko vabzdžiams reikia – tai žydinčių augalų, kad galėtų rasti maisto – nektaro ir žiedadulkių. Taip pat augalai jiems suteikia prieglobstį. Augalams pasodinti nereikia daug vietos arba specialių sąlygų – galima sodinti ir vazonuose balkonuose, ant palangių ir pan. Stenkitės rinktis vietinius, Lietuvoje nuo seno augančius augalus (pvz., šilinius viržius, čiobrelius, raudonėlius, medetkas, šalavijus, ežiuoles ir kt.). Prie vietinių augalų kaip prie maisto šaltinio per daugelį metų yra prisitaikę vabzdžiai apdulkintojai, be to, tokie vietiniai augalai atsparesni ligoms, kenkėjams.
2. Prisiminkite, kad niekas neprilygs natūraliai, didžiule augalų įvairove pasižyminčiai pievai. Jei turite galimybę įveiskite natūralią pievą arba tapkite jau esanačios pievos “globėju”, pasirūpinkite, kad pieva būtų šienaujama po nužydėjimo. Kita vertus, svarbu stebėti, kad pieva nebūtų palikta be priežiūros ir neužželtų krūmais.
3. Jei neturite galimybės savo kieme puoselėti natūralios pievos ir turite veją, stenkitės ją pjauti kuo rečiau, leiskite jai sužydėti. Taip pat dalį sodo, pvz., prie tvorų ar takų, skirkite laukinėms gėlėms žydėti (beja, dilgėlės ir kitos žydinčios piktžolės yra puikus nektaro šaltinis, ant dilgėlių maitinasi daugybės drugių vikšrai).
4. Sodininkaudami venkite pesticidų. Deja, bet pesticidai naikina ne tik tuos vabzdžius kenkėjus ar augalus, kuriuos norima išnaikinti, tačiau naikina ir apdulkintojus ar jų maistinius augalus.
5. Parūpinkite apdulkintojams vietos veisimuisi bei poilsiui. Pavyzdžiui, palikite keletą negyvų medžių sklype, įsigykite arba pasigaminkite vabzdžių namą. Vabzdžių namelio gaminimas – smagi ir naudinga veikla, ypač vaikams. Šią veiklą vaikai gali atlikti tiek namuose su tėvais, tiek ir darželyje. Nameliui gaminti galima panaudoti įvairias gamtines medžiagas: medžių stuobrius, kelmus, kalades, nendres, šiaudus ir kt. Nameliai daugiausiai skirti laukinėms bitėms įkurdinti, be jų, nameliuose taip pat gali apsigyventi ir kiti naudingi vabzdžiai – naikinančios amarus boružės bei auksakės ir kt. Idėjų, kaip pasigaminti vabzdžių viešbutį, galima rasti YOUTUBE įraše „Kodėl niekas negyvena mano vabzdžių viešbutyje? (Tomas Pocius)“ (interneto nuoroda https://www.youtube.com/watch?v=jke0nn8WrW4);
6. Remkite miestų bitininkystę įsigydami medaus ar kitaip prisidėdami prie šios vis dar mūsų miestuose naujos veiklos.
7. Tapkite vabzdžių apdulkintojų “ambasadoriumi” – pasakokite apie vabzdžių svarbą ir apsaugą savo artimiesiems, kolegoms, kaimynams. Kai žmonės išgirsta įdomių faktų apie aplinką, jie paprastai noriai prisideda prie gamtos išsaugojimo.
8. Nepamirškite, kad gamtą reikia saugoti kasdien – t.y. kuo mažiau pirkti naujų daiktų, kuo mažiau naudoti įvairių chemikalų, nešiukšlinti, rūšiuoti atliekas, valgant rinktis vietines, sezonui būdingas daržoves ir vaisius, ekologiškus produktus. Mokslininkai sako, kad dalis drugių nyksta ne dėl maisto trūkumo, bet dėl klimato kaitos. Taigi kiekvienas asmeninis pasirinkima sgali būti svarbus.
Straipsnis parengtas įgyvendinant Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamą visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Vilniečių ekologinio sąmoningumo didinimas ir įtraukimas į aplinkos apsaugos veiklas“.